Coco Chanel jest jedną najbardziej rozpoznawanych z marek na świecie. Ta francuska projektantka zrewolucjonizowała modę. Wypromowała rzeczy, które do dziś cieszą się popularnością.

Gorycz odrzucenia we wczesnych latach życia

Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się we Francji 19 sierpnia 1883 roku. Od wczesnych lat musiała mierzyć się z trudnymi doświadczeniami. Kiedy miała 12 lat, wskutek choroby i ubóstwa zmarła jej matka. Wkrótce po tym wydarzeniu opuścił ją ojciec. Mała Gabrielle została umieszczona w domu dziecka prowadzonego przez zakonnice. Tam nauczyła się szyć. Surowe zasady obowiązujące w sierocińcu zahartowały jej charakter. W dorosłym życiu była zdeterminowana w dążeniu do sukcesu. Była również perfekcjonistą dbającą o każdy detal.

Słynny pseudonim

Chanel nie chciała upubliczniać tajemnic życia prywatnego. Szczególnie wstydziła się swojego dzieciństwa. Miała skłonność do wymyślania różnych wersji swojej biografii tak, aby nikt nie dowiedział się prawdy. Plotka głosiła, że swój pseudonim zawdzięczała wykonywanej przez siebie piosence „Gdzie jest Coco?”. Kobieta twierdziła, że w dzieciństwie przez ojca była nazywana „Małą Coco”. Wkrótce słowo „Mała” odpadło i została nazywana po prostu „Coco”.

Pierwszy sklep

W roku 1913 otworzyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami. Pozbawiła ich ciężkich elementów i nadmiernych dekoracji, które były do tej pory modne. Rewolucja, której dokonała podyktowana była atmosferą czasów. Lata dwudzieste XX wieku przyniosły równouprawnienie kobiet. Pomysł wyzwolenia kobiet z krępujących gorsetów związany był z jej własnym trybem życia, pracą zawodową i dbaniem o kondycję fizyczną. Uprawiała narciarstwo, polo i jazdę konną. Dostrzegła, że stroje ówczesnej epoki powinny być wygodne i dostosowane do stylu życia kobiety pracującej. Wypromowała styl marynarski, czyli szerokie spodnie, dżersejowe bluzki w pasy, dopasowane żakiety, buty w dwóch kolorach na małym obcasie. Wprowadziła dżersej na salony. Dzianina ta była wcześniej wykorzystywana do wyrobu bielizny.

Dom mody Chanel

W 1919 roku założyła dom mody (przy Rue Cambon) pod marką Chanel. Proponowany przez nią styl „skromna panienka”, cieszył się dużym zainteresowaniem. Stroje jej projektu nosiły gwiazdy, takie jak Katherine Hepburn, Grace Kelly, czy Elizabeth Taylor.

Autor: Katarzyna Kidacka

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here