Najpierw musi być pomysł, niebagatelny koncept, który przedstawiony za pomocą słów i obrazu staje się oryginalną reklamą, komunikatem budzącym ciekawość odbiorców. Przygotowanie takiej reklamy to nie lada wyzwanie dla copywritera, specjalisty biegłego w sztuce pisania – i to pisania nie byle jakiego.

Reklama dziełem sztuki copywritera

Współcześnie reklama to już nie tylko komunikat zawierający pewną treść „podszytą” elementami perswazji. To niemal sztuka, gdyż jak każde dzieło, tak i reklama powstaje na bazie konceptu, wokół którego nierzadko budowana jest cała kampania marketingowa. Jednak pomysł to nie jedyny ważny aspekt dobrej reklamy, równie istotne są:

  • empatia, bo trzeba zrozumieć potrzeby i oczekiwania odbiorców,
  • logika, gdyż odbiorca zwykle oczekuje inteligentnego przekazu,
  • błyskotliwość, ponieważ tylko intrygujący komunikat utkwi w pamięci.

Dobry copywriter, pomysłodawca i twórca tekstu odpowiedzialny za ostateczny kształt reklamy, musi zawsze uwzględniać powyższe aspekty, by stworzony przez niego komunikat był skuteczny.

Ponieważ reklama jest aktem komunikacji, jej podstawowym nośnikiem informacji są słowa – pewien określony kod językowy będący podstawą copywritingu. Jednak nie jest to zwykła komunikacja, lecz marketingowa, która nie tylko ma na celu rozpowszechnienie informacji, ale też przekonanie do nich. Stąd w komunikacie reklamowym niezbędne są elementy perswazji, za pomocą których odbiorca jest nakłaniany do przyjęcia określonej postawy lub podjęcia pewnych działań. Ponadto perswazja ma utwierdzić odbiorcę w przekonaniu, że podjęta decyzja będzie dla niego korzystna, przy czym niezbędne jest uzasadnienie konieczności dokonania sugerowanego przez reklamę wyboru. O skutecznym przekazie reklamowym można mówić dopiero wówczas, gdy odbiorca przyjmuje sugerowaną postawę i podejmuje takie działania.

Sztuczki copywritingu – czyli jak pomysł „ubrać” w słowa

Jak zatem stworzyć inteligentny przekaz oddziałujący na emocje odbiorców, subtelnie przekonujący do podjęcia określonego działania? Wystarczy dobry pomysł „ubrany” w intrygujące słowa i zilustrowany przykuwającym wzrok obrazem. Tak działa dobry copywriting.

W tym miejscu należy zauważyć, że reklama jako akt komunikacji marketingowej dla osiągnięcia celu wykorzystuje kody językowy i wizualny. Kody wizualne, które tak naprawdę jako pierwsze są zauważane, to obrazy, symbole, motywy, kolor i kompozycja. Jednak dobierane są z uwzględnieniem kodów językowych, czyli wszelkiego rodzaju środków językowych stanowiących o efektywności przekazu reklamowego.

Komunikat reklamowy pod względem językowym musi więc być atrakcyjny i oryginalny, ponieważ tylko niebanalne ujęcie tematu zaintryguje odbiorcę. Aby sprostać tym wymaganiom, bardzo często reklama jest sugestywna, a nawet odważna w swej formie. Komunikat powinien być zwięzły, ale też zrozumiały dla odbiorcy, a co najważniejsze sensowny. Język musi być dostosowany zarówno do celu, jak i odbiorcy, a użyte wyrażenia powinny być łatwe do zapamiętania. Najlepszym tego przejawem jest krótki, ale chwytliwy slogan, który zawsze wybija się ponad warstwę informacyjną i często trwale pozostaje w pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here