Historia jeansów jest jak bajka o brzydkim kaczątku. Początkowo nikt nie dostrzegał w nich nic nadzwyczajnego. Jak każde inne spodnie, nosili je kowboje na co dzień i podczas pracy. Z czasem jednak ich status się zmienił. Stały się wyznacznikiem pewnego stylu. Z dumą zaczęły je nosić znane osoby i wkrótce każdy pragnął je mieć.

Przedsiębiorczy handlarz Levi Strauss

W 1853 roku Levi Strauss przyjechał do San Francisco, gdzie otworzył sklep pasmanteryjny będący w istocie filią firmy zarządzanej przez jego braci w Nowym Jorku. W ciągu 20 lat prowadzonej działalności rozwinął swój interes do tego stopnia, że mały sklepik pasmanteryjny przeobraził się w dobrze prosperującą firmę – Levi Strauss & Co.

Pomysłowy krawiec Jacob Davis

Levi miał wielu klientów, ale wśród nich najważniejszym odbiorcą okazał się pewien krawiec z Reno w Nevadzie – niejaki Jacob Davis. Regularnie zaopatrywał się w hurtowni Levi’ego w bele materiału, z których szył spodnie noszone zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Jednak jego produkt miał pewną wadę – dość szybko przecierał się w okolicy kieszeni. Narzekały na to matki, których dzieci niestety szybko niszczyły odzienie, jak i dorośli mężczyźni zmuszeni często zaopatrywać się u Jacoba w nowe spodnie (kobiety w tym czasie spodni jeszcze nie nosiły, przynajmniej jako oficjalnej części damskiej garderoby).

Strauss i Davis zdobywają Dziki Zachód

Świadomy problemu, solidny krawiec postanowił go rozwiązać. W drodze wielu eksperymentów znalazł w końcu sposób na wzmocnienie miejsc narażonych na zniszczenie. Rozwiązaniem okazały się metalowe nity mocowane na rogach kieszeni i przy rozporku. Pomysł się przyjął, klienci byli zadowoleni, a Jacob Davis dostrzegł okazję, której ani myślał zmarnować.

Chcąc uchronić się przed konkurencją, postanowił opatentować swój genialny pomysł. Do tego potrzebował jednak wspólnika, którego znalazł w osobie Levi’ego Straussa, dostarczającego mu materiał do produkcji spodni. I tak 20 maja 1873 roku amerykański urząd patentowy przyznał Straussowi i Davisowi patent nr 139,121. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że to nie spodnie jeansy zostały opatentowane, ale ich wyjątkowa forma z nitami.

Wytrzymałe „Waist overalls” od Levi Strauss & Co.

Tak oto powstała słynna dziś amerykańska firma odzieżowa Levi Strauss & Co., która w czasach Dzikiego Zachodu zwyczajnie produkowała odzież roboczą. „Waist overalls”, czyli tzw. „kombinezon w pas” był ceniony ze względu na wytrzymałość – wówczas nikt jeszcze nie myślał o kroju czy fasonie. Liczył się wzmacniający nit i solidny materiał, tzw. denim, sprowadzany z Francji, dokładnie z regionu Serge de Nimes.

Obecnie jeansy Levis są sprzedawane na całym świecie, a noszą je nie tylko robotnicy, ale też osoby uznawane za ikony stylu. Te początkowo jakże praktyczne jeansy przebyły długą drogę, by z Dzikiego Zachodu śmiało wkroczyć do współczesnego świata mody. Ale o tym nieco później.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here