„Dobre pisanie to rzecz spontaniczna, uczucie, które pojawia się znikąd i natychmiast trzeba je pochwycić. Gdy buduje się schody do nieba, nie wypada stać na ziemi z młotkiem w ręku.” – Stephen King. Pisanie wymaga talentu, ale i ciągłych ćwiczeń, pracy nad warsztatem językowym, by, jak twierdził Howard Philips Lovecraft, ostatecznie być „zdolnym przekazać wszystko”.

Któż lepiej wie, czym jest sztuka pisania, niż pisarze posiadający w swoim dorobku ogrom utworów cenionych przez czytelników i uznanych przez krytyków. Dlatego w rozważaniach o sztuce pisania koniecznym wydaje się odwołanie do ich doświadczeń i przemyśleń.

[pull_quote_center]Pisanie nie polega jedynie na wyrażaniu myśli, to także głęboka zaduma nad wymową każdego słowa. – Paulo Coelho[/pull_quote_center]

Trzeba kuć żelazo, póki gorące

Pisanie to proces twórczy, którego efektem jest jakiś tekst. Jednak tekst tekstowi nie jest równy i bynajmniej nie chodzi tu tylko o jego jakość, ale też pełnioną funkcję. W wyniku „kreślenia słów” powstają różnego rodzaju utwory literackie – z dominującymi funkcjami językowymi poetycką i ekspresywną oraz o licznych walorach estetycznych, artykuły dziennikarskie – w których najważniejszą funkcją językową wydaje się informatywna, ale może pojawić się też impresywna, a także treści reklamowe – łączące w sobie wiele funkcji językowych, w tym informatywną, impresywną, a nawet poetycką. Każdy z tekstów jest inny, każdy też wymaga zastosowania innego warsztatu – słownictwa, stylu, ale narzędzie zawsze będzie takie samo – „język”, który nie może być byle jaki.

Narzędzie pisarza, dziennikarza, copywritera.

„Byle jak pisać – to byle jak myśleć” – Aleksy Tołstoj

Jakość tekstu niestety często świadczy o autorze. Dlatego tak ważna jest ciągła praca nad własnym warsztatem językowym, co sprawia, że pisanie jest naprawdę ciężką pracą wymagającą wytrwałości i cierpliwości. Każdy, kto decyduje się wziąć do ręki pióro, chociaż obecnie będzie to raczej klawiatura komputera, musi nastawić się na metodę „prób i błędów”. Jak „nie od razu Rzym zbudowano”, tak nie od razu powstanie wielkie dzieło.

[pull_quote_center]Z pisaniem jest tak, że albo ma się wrodzony talent, albo człowiek desperacko się stara i w końcu się nauczy. Nie ma innej możliwości. – Haruki Murakami[/pull_quote_center]

Oczywiście można stworzyć, a raczej wypracować swój warsztat, jednak niewątpliwie talent w tym pomaga. O talencie świadczy wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu, ciągłe doskonalenie tego, nad czym się pracuje, a nawet samokrytycyzm, który pozwala obiektywnie ocenić jakość tworzonego tekstu. Brak którejkolwiek z tych cech, a także rezygnacja i znudzenie wynikające z czasochłonnej pracy to oznaki, że pisanie raczej nie jest powołaniem.

[pull_quote_center]W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi. – Jerzy Pilch[/pull_quote_center]

Pisarz, dziennikarz, copywriter

W pisaniu najważniejsza jest znajomość zasad poprawności językowej i obowiązuje ona na równi pisarza, dziennikarza, jak i copywritera autorów odpowiednio utworów literackich, artykułów prasowych i tekstów reklamowych. Przecież język jest narzędziem „zdolnym przekazać wszystko” – wszystko to, co tak naprawdę zrodzi się w głowie autora. Bardzo dobra znajomość języka – tak jego reguł, jak i środków wyrazujest podstawą obrazowego pisania, malowania słowami tego, co kreuje wyobraźnia.

Korzystanie z wyobraźni i ciągłe poszukiwanie nowych pomysłów czynią tekst ciekawym, wartościowym, a przede wszystkim oryginalnym. Dobry pisarz, dziennikarz czy copywriter powinien zawsze poszukiwać nowych form artystycznego wyrazu.

[pull_quote_center]Stokroć wolę piszącego tak, jak to kiedyś modą stać się może, niż piszącego zgodnie z obowiązującą modą. – Georg Christoph Lichtenberg[/pull_quote_center]

W pisaniu trzeba być twórczym, można korzystać z dotychczasowych osiągnięć, ale nie należy powielać schematów, a zasada ta obowiązuje tak w literaturze i dziennikarstwie, jak i w świecie reklamy. Dlatego pisanie jest sztuką, której dziełem jest doskonały tekst będący owocem ciężkiej pracy, zaangażowania, talentu i pasji.

[pull_quote_center]Chwałą jednych jest, że piszą dobrze, a innych, że się do tego nie zabierają. – Jean de La Bruyére[/pull_quote_center]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here