Transmedialny storytelling składa się z wielu mocno zintegrowanych elementów, ponieważ jedna opowieść przekazywana jest wieloma zróżnicowanymi kanałami. W ten sposób pojawia się konieczność tworzenia contentu dostosowanego do tych kanałów, co z kolei doskonale wkomponowuje się w ideę cross-sellingu. Co więcej stosowanie znanych w kulturze motywów sprawia, że historia, jej wątki szybciej są dostrzegane i na dłużej zapamiętywane.

Dzięki tak dużemu urozmaiceniu, dla jednej historii możemy tworzyć wciąż nowe formy przekazu, rozbudowując opowieść zgodnie z oczekiwaniami odbiorców i potrzebami marki.

Przykładowo: prezentowany jest film opowiadający pewną historię, o której nagle odbiorcy zaczynają mówić, zastanawiając się nad pewnymi zawartymi w niej zagadnieniami dotyczącymi przekazywanej idei. Pojawia się więc okazja do rozbudowania historii, co daje możliwość dostarczenia odbiorcom nowego contentu – w postaci zdjęć, które zawierają odpowiedź na ich pytania. Jeśli historia okaże się angażująca, content może być cyklicznie rozbudowywany.

Angażująca historie w wielu kanałach

Transmedialny storytelling jest narzędziem content marketingu pozwalającym na realizowanie długoterminowej strategii o długotrwałych efektach. Angażujące historie same zapadają w pamięć, jeśli dodatkowo historia będzie podtrzymywana tym bardziej odbiorcy o niej nie zapomną. Co więcej, mogą oni, w kontekście opowieści odwołującej się do ich emocji, zacząć dzielić się własnymi historiami z życia wziętymi (tzw. life-story).

Komunikacja w Internecie odbywa się nieustannie, dlatego reakcja odbiorców jest spontaniczna. Jeśli odkrywają oni nowe wątki opowieści, łącząc je w jedną całość, w pewnym momencie zareagują. Zainteresowany odbiorca naprawdę w szybko się angażuje, dzięki czemu kampania oparta o storytelling ma szansę się rozwijać – a to z kolei rodzi zapotrzebowanie na content (czyli nowe produkty cross-sellingu).

[pull_quote_center]Odbiorca zaangażowany pomaga w kreowaniu marki, a to przekłada się na trwałe relacje między dwiema stronami uczestniczącymi w kampanii.[/pull_quote_center]

Spin-off produktem ubocznym dobrej historii

Nie tylko rozbudowana historia dystrybuowana za pomocą zróżnicowanego contentu doskonale sprawdza się w cross-sellingu. Transmedialny storytelling daje możliwość tworzenia tzw. spin-offów, czyli produktów ubocznych opowieści. Na bazie pierwotnej historii, w celu przekazania nowych wartości ważnych dla fundamentalnej idei, można:

  • rozwijać wątki poboczne,
  • przedstawiać historię bohaterów drugoplanowych,
  • wykorzystywać oryginalne motywy i postacie w nowych powieściach.

Doskonałą podstawą dla tworzenia contentu jest wykorzystywanie motywów i postaci, których nie dotyczy już prawo autorskie (również majątkowe). Kto nie byłby ciekawy nowej historii Czerwonego Kapturka w alternatywnej rzeczywistości lub uwspółcześnionej, na przykład w wielkim mieście, który musi rywalizować z grupą wilków. Pomysł z przymrużeniem oka, ale tak znane postacie i motywy natychmiast przyciągną uwagę odbiorców, zwłaszcza przedstawione za pomocą ciekawej fabuły.

Jest wiele przykładów wykorzystywania „utartych” motywów, które ciągle sprawdzają się do przekazywania idei i dlatego wciąż są wykorzystywane w marketingu. Dobra opowieść nigdy nie zostanie zapomniana, a wykorzystane w innym kontekście nawet najdrobniejsze jej elementy natychmiast zostaną dostrzeżone przez odbiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here